Nem hiszek a szélsőségekben, viszont hiszek a harmóniában, az átgondolt és minőségi bőrápolásban. Nem gondolom, hogy az év 365 napján tokától-bokáig fényvédővel bekenve kell kilépni az ajtón. Viszont tudom és tapasztalom, hogy a napfény bizony tud károkat okozni a bőrön.
Mi az én stratégiám? Kozmetikusként mit javaslok a vendégeimnek?
• Korán reggel, vagy késő délután, ha megiszol a teraszon egy kávét, vagy megöntözöd a virágokat, nyaraláskor lemész úszni egyet, engedd, hogy simogassa a bőrödet a nap!
• Csak extra erős fényben és vezetéshez viselj napszemüveget, mert a természetes fény üzenetet küld az agynak és ez segíti a bőr saját védekezését + a természetes fény szabályozza a melatonin termelésünket, ami pedig az alvás-ébrenlét ritmusához elengedhetetlen.
• Na nyáron, ha napközben kint vagy a szabadban, vagy akár autóban, ne légy felelőtlen és szerezz be egy jó fényvédőt. A fényvédő viszont csak akkor véd, ha használod! 😀
• Akkor fogod használni a fényvédődet, ha kellemes használni. És akkor most itt nézzük meg, hogy min múlik a kellemes használat.
A nyomtalanul felszívódó, láthatatlan SPF filterek az ún. kémiai fényvédők. Ezek a bőrben felszívódva alakítják át a nap káros sugarait. Általában 20-30 perccel a napfényre menetel előtt kell felvinni. A védelem nem azonnal alakul ki.
Előnye: nagyon kellemes, vékony, akár géles-vizes alapba, könnyű alapozókba is kerülhetnek.
Hátrányuk: szabadgyököket képezhetnek a bőrben, egyes összetevők hosszútávon endokrin károsító hatásúak lehetnek. Tehát kisgyerekeknek, várandósoknak, fogantatási nehézséggel küzdőknek, az endokrin rendszerrel összefüggő betegségek gyanúja esetén inkább kerülendők, mert hosszútávú hatásukról még nem áll rendelkezésre elég adat.
Biztonságos alternatívát jelentenek a fizikai fényvédő filterek. Ezek az ásványi pigment szemcsék a bőrön maradnak. Nem szívódnak fel, hanem mint kis tükrök, visszaverik a nap károsító sugarait.
Előny: felvitel után a védelem azonnal kialakul. Biztonságos mindenki számára.
Hátrány: általában a napozó krémek és tejek sűrűbbek, néha fehér réteg marad utánuk a bőrön. A fényvédő krémek csilloghatnak, ragadósabb, olajosabb állagúak.
Biológiai fényvédelem:
Mondhatnám, hogy a legújabb készítmények már biológiai védelemmel is rendelkeznek, azonban a biológiai fényvédelem a legősibb. Olyan anyagok tartoznak ide, amelyek a bőrön, vagy táplálékként fogyasztva megnövelik testünk ellenálló képességét az UV sugarakkal és a szabadgyökökkel szemben. Ide tartoznak a karotinoidok pl. homoktövis húsolaj, sárgarépa, paradicsom, karanja/pongamia olaj, az astaxanthin*-erről egy későbbi posztban írok-.
Az általam használt professzionális márkák óriási választékban kínálnak fényvédő készítményeket minden igénynek, kornak és egészségi állapotnak megfelelően. Igen, tudok olyat mutatni, ami valóban magas védelmet biztosít és tényleg nem ragad, nem csillog. Olyan is van, ami kizárólag ásványi és biológiai filtereket tartalmaz, mégis kifejezetten kellemes viselet, matt felületet hagy maga után.
Szívesen segítek választani, mert a bőr leégését és foltokat jobb megelőzni, mint kezelni.